Oroszország megnyitná az ukrajnai kikötőket, ha felülvizsgálnák a szankciókat
Ukrajna, a világ egyik legnagyobb gabonatermelője, korábban áruinak nagy részét tengeri kikötőin keresztül exportálta.
Az Interfax hírügynökség jelentése szerint Moszkva azt mondta, hogy felül kell vizsgálni az Oroszországgal szembeni szankciókat, hogy megfogadja az ENSZ azon felhívását, hogy nyissák meg a hozzáférést Ukrajna fekete-tengeri kikötőihez, amivel lehetővé váljon a gabonaexport.
Ukrajna, a világ egyik legnagyobb gabonatermelője korábban tengeri kikötőin keresztül exportálta áruinak nagy részét, de amióta zajlik Oroszország Ukrajna elleni inváziója, kénytelen volt vonaton vagy dunai kikötőin keresztül szállítani.
David Beasley, az ENSZ élelmezésügyi vezetője felhívást intézett Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz, melyben azt mondta:
„Ha van szíve egyáltalán, nyissa ki ezeket a kikötőket.”
A Beasley által vezetett Világélelmezési Program mintegy 125 millió embert lát el élelmiszerrel, gabonájának 50 százalékát Ukrajnából vásárolja.
Az Interfax csütörtökön idézte Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettest, aki azt mondta:
„Nemcsak az Orosz Föderációhoz kell fordulni, hanem alaposan meg kell vizsgálni az okok összességét, amelyek a jelenlegi élelmiszerválságot okozták. Ezek mindenekelőtt az Egyesült Államok és az EU által Oroszországgal szemben bevezetett szankciók, amelyek megzavarják a normális szabad kereskedelmet, beleértve az élelmiszertermékeket, a búzát, a műtrágyákat és egyébb árucikkeket is.
Az orosz-ukrán háború mindmáig megakadályozza, hogy Ukrajna használja fő kikötőit a Fekete- és az Azovi-tengeren, ennek eredményeképp több mint felére csökkentette gabonaexportját ebben a hónapban az egy évvel ezelőttihez képest.
Oroszország és Ukrajna együttesen a világ búzaellátásának közel egyharmadát biztosítja. Ukrajna a kukorica, az árpa, a napraforgóolaj és a repceolaj jelentős exportőre is, míg Oroszország és Fehéroroszország – amely támogatta Moszkvát az ukrajnai beavatkozásban és szintén szankciók alatt áll – a világ növénytápanyag-exportjának több mint 40 százalékát adják.

Érdemes elolvasniAz ENSZ szerint ez vár a világ élelmiszerpiacára
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni